Bel Fuse Inc. SCRH127B-271
SCRH127B-271 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH127B-271
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 1.36A 560 MOHM
Datasheet Download
SCRH127B-271.pdf
Availability of SCRH127B-271
QUANTITY
SCRH127B-271 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH127B-271
Internal Part NumberEIS-SCRH127B-271
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH127B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating1.36A
Current - Saturation1.06A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)560 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH127B-271
Related LinksSCRH12, SCRH127B-271 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH127B-271 Details Description
Related parts for SCRH127B-271
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONTROLLER LOAD .15-75A 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 1000A 690V 3BKN/50 AR UC datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 49VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 30POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf