Bel Fuse Inc. SCRH3D16-330
SCRH3D16-330 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH3D16-330
Brief Description
FIXED IND 33UH 620MA 675 MOHM
Datasheet Download
SCRH3D16-330.pdf
Availability of SCRH3D16-330
QUANTITY
SCRH3D16-330 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH3D16-330
Internal Part NumberEIS-SCRH3D16-330
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH3D16
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±30%
Current Rating620mA
Current - Saturation320mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)675 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH3D16-330
Related LinksSCRH3D, SCRH3D16-330 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH3D16-330 Details Description
Related parts for SCRH3D16-330
2.2MH H SERIES LINE FILTER datasheet.pdf
CONN EDGE BRD 36 POS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 560K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 560 OHM 14DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
MICRO 9C S 3" YEL JACKP NI datasheet.pdf
CAP FILM 0.0011UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
XMITTER KEYFOB 433MHZ 2 BUTTON datasheet.pdf