Bel Fuse Inc. SCRH4D28-181
SCRH4D28-181 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH4D28-181
Brief Description
FIXED IND 180UH 440MA 1.54 OHM
Datasheet Download
SCRH4D28-181.pdf
Availability of SCRH4D28-181
QUANTITY
SCRH4D28-181 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH4D28-181
Internal Part NumberEIS-SCRH4D28-181
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH4D28
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±30%
Current Rating440mA
Current - Saturation220mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.54 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH4D28-181
Related LinksSCRH4D, SCRH4D28-181 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH4D28-181 Details Description
Related parts for SCRH4D28-181
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC FILTR BLDNGBLK R-R DUAL16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 2CH 14SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO201AD datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1000 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CLAMP BRACKET SCREW datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf