Bel Fuse Inc. SCRH5D28-470
SCRH5D28-470 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH5D28-470
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.1A 260 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH5D28-470.pdf
Availability of SCRH5D28-470
QUANTITY
SCRH5D28-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH5D28-470
Internal Part NumberEIS-SCRH5D28-470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH5D28
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±30%
Current Rating1.1A
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH5D28-470
Related LinksSCRH5D, SCRH5D28-470 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH5D28-470 Details Description
Related parts for SCRH5D28-470
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 30TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 6A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 1.5KV X7R 2220 datasheet.pdf
HDWR INS TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 35POS datasheet.pdf