Bel Fuse Inc. SCRH5D28R-100
SCRH5D28R-100 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH5D28R-100
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.43A 54 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH5D28R-100.pdf
Availability of SCRH5D28R-100
QUANTITY
SCRH5D28R-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH5D28R-100
Internal Part NumberEIS-SCRH5D28R-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH5D28R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating2.43A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)54 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH5D28R-100
Related LinksSCRH5D, SCRH5D28R-100 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH5D28R-100 Details Description
Related parts for SCRH5D28R-100
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 8BIT FET 20-TVSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 22PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 2GHZ 16MLF datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf