Bel Fuse Inc. SCRH5D28R-120
SCRH5D28R-120 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH5D28R-120
Brief Description
FIXED IND 12UH 2.18A 71.6 MOHM
Datasheet Download
SCRH5D28R-120.pdf
Availability of SCRH5D28R-120
QUANTITY
SCRH5D28R-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH5D28R-120
Internal Part NumberEIS-SCRH5D28R-120
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±30%
Current Rating2.18A
Current - Saturation1.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)71.6 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH5D28R-120
Related LinksSCRH5D, SCRH5D28R-120 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH5D28R-120 Details Description
Related parts for SCRH5D28R-120
CONN RECPT IDT 12POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 19POS TIN WW R/A datasheet.pdf
RES 50.0K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
37 POS MET.HOOD 70 D ENTRY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.4V 3A 15W datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 20UH 195MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf