Vicor Corporation VE-2V4-EX-B1
VE-2V4-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-2V4-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
VE-2V4-EX-B1.pdf
Availability of VE-2V4-EX-B1
QUANTITY
VE-2V4-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-2V4-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-2V4-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-2V4-EX-B1
Related LinksVE-2V4, VE-2V4-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-2V4-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-2V4-EX-B1
SCR NON-ISOLATED 400V 16A D2 PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
IC USB SYNC SRL SPI 28-DIL datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20MHZ 28CDIP datasheet.pdf
MODULE POWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 3.3VOUT 99W datasheet.pdf
IC SIGE DOWNCONV MIXER SOT23-6 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
1.7-3.6V 1MHZ IND TMP 8-SOT23 datasheet.pdf