Bel Fuse Inc. SCRH62-8R0
SCRH62-8R0 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH62-8R0
Brief Description
FIXED IND 8UH 1.46A 120 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH62-8R0.pdf
Availability of SCRH62-8R0
QUANTITY
SCRH62-8R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH62-8R0
Internal Part NumberEIS-SCRH62-8R0
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH62
Material - Core-
Inductance8µH
Tolerance-20%, +40%
Current Rating1.46A
Current - Saturation1.15A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)