Bel Fuse Inc. SCRH62B-330
SCRH62B-330 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH62B-330
Brief Description
FIXED IND 33UH 840MA 450 MOHM
Datasheet Download
SCRH62B-330.pdf
Availability of SCRH62B-330
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCRH62B-330 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH62B-330
Internal Part NumberEIS-SCRH62B-330
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH62B
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating840mA
Current - Saturation590mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH62B-330
Related LinksSCRH6, SCRH62B-330 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH62B-330 Details Description
Related parts for SCRH62B-330
VARISTOR 22.95V 30A 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 530MA 2.351 OHM datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRDG 600MA 14-PDI datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf