Bel Fuse Inc. SCRH64B-180
SCRH64B-180 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH64B-180
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.02A 240 MOHM
Datasheet Download
SCRH64B-180.pdf
Availability of SCRH64B-180
QUANTITY
SCRH64B-180 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH64B-180
Internal Part NumberEIS-SCRH64B-180
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH64B
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating1.02A
Current - Saturation1.02A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH64B-180
Related LinksSCRH6, SCRH64B-180 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH64B-180 Details Description
Related parts for SCRH64B-180
LIGHT PIPE 5-1000 CLEAR datasheet.pdf
PANEL FRONT BOTTOM HINGED FOR 4U datasheet.pdf
CONN FPC TOP 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TWIN WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 37C S 18" WHT FLOAT datasheet.pdf
CONN HEADER 36 POS RA 2.54 datasheet.pdf