Bel Fuse Inc. SCRH64B-270
SCRH64B-270 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH64B-270
Brief Description
FIXED IND 27UH 820MA 300 MOHM
Datasheet Download
SCRH64B-270.pdf
Availability of SCRH64B-270
QUANTITY
SCRH64B-270 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH64B-270
Internal Part NumberEIS-SCRH64B-270
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH64B
Material - Core-
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating820mA
Current - Saturation820mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH64B-270
Related LinksSCRH6, SCRH64B-270 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH64B-270 Details Description
Related parts for SCRH64B-270
ASSY SCREWLOCK 4-40 FEMALE .433" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 210MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1CH 1A 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK datasheet.pdf
CABLE 3POS M8 SOCKET-WIRE 1.5M datasheet.pdf
HOOK DOUBLE SPACE .025" YELLOW datasheet.pdf
RES 8.721K OHM 0.3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf