Bel Fuse Inc. SCRH73B-820
SCRH73B-820 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH73B-820
Brief Description
FIXED IND 82UH 570MA 690 MOHM
Datasheet Download
SCRH73B-820.pdf
Availability of SCRH73B-820
QUANTITY
SCRH73B-820 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH73B-820
Internal Part NumberEIS-SCRH73B-820
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH73B
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±20%
Current Rating570mA
Current - Saturation570mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)690 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH73B-820
Related LinksSCRH7, SCRH73B-820 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH73B-820 Details Description
Related parts for SCRH73B-820
DIODE GEN PURP 50V 3A SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CUTTER HOUSING (23650-43) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS PIN datasheet.pdf
RES 51.2K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf