TE Connectivity Raychem Cable Protection SCT-NO.1-E6-0-35MM
SCT-NO.1-E6-0-35MM picture photo
Mfg. Part Number
SCT-NO.1-E6-0-35MM
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK TUBING .30" 4:1 BLK
Datasheet Download
SCT-NO.1-E6-0-35MM.pdf
Availability of SCT-NO.1-E6-0-35MM
QUANTITY
SCT-NO.1-E6-0-35MM Order Process
Ship out your order
Specifications of SCT-NO.1-E6-0-35MM
Internal Part NumberEIS-SCT-NO.1-E6-0-35MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesSCT, Raychem
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio4 to 1
Length0.114' (35.00mm, 1.37")
Inner Diameter - Supplied0.300" (7.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.065" (1.65mm)
Recovered Wall Thickness0.060" (1.52mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
FeaturesAbrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCT-NO.1-E6-0-35MM
SCT-NO.1-E6-0-35MM Details Description
Related parts for SCT-NO.1-E6-0-35MM
RECTIFIER BRIDGE 2A 600V KBPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 12POS SMD TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
72CKT HDM BKPLN PLR/GUIDE datasheet.pdf
RES 383 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZ24B PG21 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 7.3A 15 MOHM TH datasheet.pdf