Advanced Photonix, Inc. SD076-11-31-211
SD076-11-31-211 picture photo
Mfg. Part Number
SD076-11-31-211
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photodiodes
Brief Description
PHOTODIODE LOCAP 2.7X1.1MM TO-46
Datasheet Download
SD076-11-31-211.pdf
Availability of SD076-11-31-211
QUANTITY
SD076-11-31-211 Order Process
Ship out your order
Specifications of SD076-11-31-211
Internal Part NumberEIS-SD076-11-31-211
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSingle-Element Silicon Pin Photodiodes
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photodiodes
Series-
PackagingBulk
Wavelength660nm
Color - EnhancedRed
Spectral Range350nm ~ 1100nm
Diode TypePIN
Responsivity @ nm0.55 A/W @ 900nm
Response Time5ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)75V
Current - Dark (Typ)8nA
Active Area2.91mm²
Viewing Angle59°
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-46-3 Lens Top Metal Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD076-11-31-211
Related LinksSD076-1, SD076-11-31-211 Datasheet, Advanced Photonix, Inc. Distributor
SD076-11-31-211 Details Description
Related parts for SD076-11-31-211
IC ADC 14BIT 4CHAN 5V 44-MQFP datasheet.pdf
FIXED IND 2.4MH 67MA 31 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 36MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 178.6VC AXIAL datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf