Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD10-150-R
SD10-150-R picture photo
Mfg. Part Number
SD10-150-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 613MA 442.9 MOHM
Datasheet Download
SD10-150-R.pdf
Availability of SD10-150-R
QUANTITY
SD10-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD10-150-R
Internal Part NumberEIS-SD10-150-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating613mA
Current - Saturation605mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)442.9 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD10-150-R
Related LinksSD10-, SD10-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD10-150-R Details Description
Related parts for SD10-150-R
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
MODEM CDMA ETHERNET DC ALLTEL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 7POS 5.08MM ANGLED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
MICRO-C FEMLE RECPT 8/C SPKEY datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf