Advanced Photonix, Inc. SD100-11-31-221
SD100-11-31-221 picture photo
Mfg. Part Number
SD100-11-31-221
Brief Description
PHOTODIODE LOCAP 2.5MM TO-5
Datasheet Download
SD100-11-31-221.pdf
Availability of SD100-11-31-221
QUANTITY
SD100-11-31-221 Order Process
Ship out your order
Specifications of SD100-11-31-221
Internal Part NumberEIS-SD100-11-31-221
PackagingBulk
Wavelength660nm
Color - EnhancedRed
Spectral Range350nm ~ 1100nm
Diode TypePIN
Responsivity @ nm0.55 A/W @ 900nm
Response Time6ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)75V
Current - Dark (Typ)12nA
Active Area5.067mm²
Viewing Angle90°
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD100-11-31-221
Related LinksSD100-1, SD100-11-31-221 Datasheet, Advanced Photonix, Inc. Distributor
SD100-11-31-221 Details Description
Related parts for SD100-11-31-221
DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A SOD123F datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 150KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN TERM SOCKET 24-30AWG TIN datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 26.5V datasheet.pdf
SNSW 6A SLDR NONE datasheet.pdf
SENSOR PRES 50PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf
X4 CX4 CBL ASSY P/P 15M GREY PUL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT PIN datasheet.pdf