Micro Commercial Components (MCC) SD103CWS-TP
SD103CWS-TP picture photo
Mfg. Part Number
SD103CWS-TP
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 350MA SOD323
Datasheet Download
SD103CWS-TP.pdf
Availability of SD103CWS-TP
QUANTITY
SD103CWS-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SD103CWS-TP
Internal Part NumberEIS-SD103CWS-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)350mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 200mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)10ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD103CWS-TP
Related LinksSD103, SD103CWS-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SD103CWS-TP Details Description
Related parts for SD103CWS-TP
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL STR 24POS datasheet.pdf
KIT DEV BOARD FOR IGBT datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf