Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD12-220-R
SD12-220-R picture photo
Mfg. Part Number
SD12-220-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 628MA 633.8 MOHM
Datasheet Download
SD12-220-R.pdf
Availability of SD12-220-R
QUANTITY
SD12-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD12-220-R
Internal Part NumberEIS-SD12-220-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating628mA
Current - Saturation574mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)633.8 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD12-220-R
Related LinksSD12-, SD12-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD12-220-R Details Description
Related parts for SD12-220-R
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V OUTPUT 75W datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 2.29MM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf