Bourns Inc. 3386W-1-504RLF
3386W-1-504RLF picture photo
Mfg. Part Number
3386W-1-504RLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386W-1-504RLF.pdf
Availability of 3386W-1-504RLF
QUANTITY
3386W-1-504RLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386W-1-504RLF
Internal Part NumberEIS-3386W-1-504RLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386W-1-504RLF
Related Links3386W-1, 3386W-1-504RLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386W-1-504RLF Details Description
Related parts for 3386W-1-504RLF
RES SMD 26.7KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT 10K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
IC DUART 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 750MA 310 MOHM datasheet.pdf
LED PANEL IND 3V YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1/2" 6A MED datasheet.pdf
MARKER PINS PRINTED W/UP TO 3DGT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf