AVX Corporation SD1206T040S2R0
SD1206T040S2R0 picture photo
Mfg. Part Number
SD1206T040S2R0
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A 1206
Datasheet Download
SD1206T040S2R0.pdf
Availability of SD1206T040S2R0
QUANTITY
SD1206T040S2R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SD1206T040S2R0
Internal Part NumberEIS-SD1206T040S2R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSchottky Diodes
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)2A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD1206T040S2R0
Related LinksSD1206T, SD1206T040S2R0 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SD1206T040S2R0 Details Description
Related parts for SD1206T040S2R0
KIT DEVELOPMENT FOR MT9M111 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16SOIC datasheet.pdf
10 SECTION ZACK MARKER STRIP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 480VAC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS JAM NUT PIN datasheet.pdf