TDK Corporation SD160709
SD160709 picture photo
Mfg. Part Number
SD160709
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER MAGN 3-9V 4.096KHZ PC MNT
Datasheet Download
SD160709.pdf
Availability of SD160709
QUANTITY
SD160709 Order Process
Ship out your order
Specifications of SD160709
Internal Part NumberEIS-SD160709
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPiezoelectric and Electromagnetic Buzzers
Standard Package480
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSD
PackagingTray
Driver CircuitryTransducer, Externally Driven
TechnologyMagnetic
Input Typezero-peak Signal
Voltage - Rated5Vo-p
Voltage Range3 ~ 9V
Frequency4.096kHz
Operating ModeContinuous
Sound Pressure Level80dB @ 5V, 10cm
Current - Supply70mA
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPC Pins
Size / Dimension16.0mm Dia x 7.0mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD160709
Related LinksSD16, SD160709 Datasheet, TDK Corporation Distributor
SD160709 Details Description
Related parts for SD160709
IC PHASE/FREQ DISCRIMR 14-CDIP datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DL .100" GO datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 787 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE 50 PC datasheet.pdf
IC TXRX 8KB 768B RAM 36QFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf