Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD18-221-R
SD18-221-R picture photo
Mfg. Part Number
SD18-221-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 296MA 2.95 OHM
Datasheet Download
SD18-221-R.pdf
Availability of SD18-221-R
QUANTITY
SD18-221-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD18-221-R
Internal Part NumberEIS-SD18-221-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating296mA
Current - Saturation217mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.95 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD18-221-R
Related LinksSD18-, SD18-221-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD18-221-R Details Description
Related parts for SD18-221-R
RES SMD 39 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS datasheet.pdf
RES 274 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
CAP MICA 0.016UF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf