Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD20-6R2-R
SD20-6R2-R picture photo
Mfg. Part Number
SD20-6R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.2UH 1.89A 72 MOHM
Datasheet Download
SD20-6R2-R.pdf
Availability of SD20-6R2-R
QUANTITY
SD20-6R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD20-6R2-R
Internal Part NumberEIS-SD20-6R2-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.89A
Current - Saturation1.12A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)72 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD20-6R2-R
Related LinksSD20-, SD20-6R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD20-6R2-R Details Description
Related parts for SD20-6R2-R
RES ARRAY 5 RES 270 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf