AVX Corporation SD2114S040S5R0
SD2114S040S5R0 picture photo
Mfg. Part Number
SD2114S040S5R0
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 5A SMB
Datasheet Download
SD2114S040S5R0.pdf
Availability of SD2114S040S5R0
QUANTITY
SD2114S040S5R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SD2114S040S5R0
Internal Part NumberEIS-SD2114S040S5R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSchottky Barrier Rectifier Diode
Schottky Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)5A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD2114S040S5R0
Related LinksSD2114S, SD2114S040S5R0 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SD2114S040S5R0 Details Description
Related parts for SD2114S040S5R0
MOSFET N-CH 70V 35A POWERSO-10 datasheet.pdf
FIXED IND 100MH 9.3MA 49 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8USMD datasheet.pdf
RES 0.357 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DAMPER ROTARY SNAP IN BLK datasheet.pdf
UNIV 100-240VAC-24VDC CONT NEMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf