Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD25-100-R
SD25-100-R picture photo
Mfg. Part Number
SD25-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.8A 82.4 MOHM
Datasheet Download
SD25-100-R.pdf
Availability of SD25-100-R
QUANTITY
SD25-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD25-100-R
Internal Part NumberEIS-SD25-100-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.27A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)82.4 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD25-100-R
Related LinksSD25-, SD25-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD25-100-R Details Description
Related parts for SD25-100-R
AC/DC CONVERTER 24V 115W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2.5A TSMT5 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 8AWG WHITE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 0.6NH 320MA 500 MOHM datasheet.pdf
HDMI OVER CAT5 CAT6 EXTENDER KIT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
CRYSTAL 5.000000MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf