Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD25-471-R
SD25-471-R picture photo
Mfg. Part Number
SD25-471-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 293MA 3.1 OHM
Datasheet Download
SD25-471-R.pdf
Availability of SD25-471-R
QUANTITY
SD25-471-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD25-471-R
Internal Part NumberEIS-SD25-471-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating293mA
Current - Saturation184mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.1 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD25-471-R
Related LinksSD25-, SD25-471-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD25-471-R Details Description
Related parts for SD25-471-R
FIXED IND 2.2MH 690MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf