KEMET T495D227K010ATE100
T495D227K010ATE100 picture photo
Mfg. Part Number
T495D227K010ATE100
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T495D227K010ATE100.pdf
Availability of T495D227K010ATE100
QUANTITY
T495D227K010ATE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D227K010ATE100
Internal Part NumberEIS-T495D227K010ATE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D227K010ATE100
Related LinksT495D227K, T495D227K010ATE100 Datasheet, KEMET Distributor
T495D227K010ATE100 Details Description
Related parts for T495D227K010ATE100
CONN HEADER 2POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 5.8A 39 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-QFN datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
FUSE REDUCER CLASS H 200 TO 60A datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
ASSORTMENT SC11 ATO/MINI/MAX datasheet.pdf
SWITCH DIP T/H datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 6.3 OHM 300W datasheet.pdf