Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3112-100-R
SD3112-100-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3112-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 550MA 446 MOHM
Datasheet Download
SD3112-100-R.pdf
Availability of SD3112-100-R
QUANTITY
SD3112-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3112-100-R
Internal Part NumberEIS-SD3112-100-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD3112
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating550mA
Current - Saturation550mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)446 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3112-100-R
Related LinksSD3112, SD3112-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3112-100-R Details Description
Related parts for SD3112-100-R
RES SMD 5.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL SEM-FLSH 5.5" datasheet.pdf
TIP RETAINER ASSY SHORT FOR WP80 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TAN 150UF 20 % 10V 6032-28 datasheet.pdf