Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3112-1R5-R
SD3112-1R5-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3112-1R5-R
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1.16A 99 MOHM
Datasheet Download
SD3112-1R5-R.pdf
Availability of SD3112-1R5-R
QUANTITY
SD3112-1R5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3112-1R5-R
Internal Part NumberEIS-SD3112-1R5-R
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating1.16A
Current - Saturation1.33A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)99 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3112-1R5-R
Related LinksSD3112, SD3112-1R5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3112-1R5-R Details Description
Related parts for SD3112-1R5-R
CONN JACK R/A 1MM PIN SMD T&R datasheet.pdf
IC AMP AUD STER D 2X17W 32SO datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 643V 40KA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 11.4A TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
AIR/WATER HEAT EXCHANGER datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf