Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3112-220-R
SD3112-220-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3112-220-R
Brief Description
FIXED IND 22UH 370MA 953 MOHM
Datasheet Download
SD3112-220-R.pdf
Availability of SD3112-220-R
QUANTITY
SD3112-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3112-220-R
Internal Part NumberEIS-SD3112-220-R
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating370mA
Current - Saturation370mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)953 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3112-220-R
Related LinksSD3112, SD3112-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3112-220-R Details Description
Related parts for SD3112-220-R
TVS DIODE 24VWM 150VC SOT23 datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 11POS .100 15AU datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf