Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3114-100-R
SD3114-100-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3114-100-R
Brief Description
FIXED IND 10UH 570MA 458 MOHM
Datasheet Download
SD3114-100-R.pdf
Availability of SD3114-100-R
QUANTITY
SD3114-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3114-100-R
Internal Part NumberEIS-SD3114-100-R
FamilyFixed Inductors
SeriesSD3114
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating570mA
Current - Saturation780mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)458 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3114-100-R
Related LinksSD3114, SD3114-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3114-100-R Details Description
Related parts for SD3114-100-R
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 1W datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 312.5KSPS 10-TDFN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf