Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3114-100-R
SD3114-100-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3114-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 570MA 458 MOHM
Datasheet Download
SD3114-100-R.pdf
Availability of SD3114-100-R
QUANTITY
SD3114-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3114-100-R
Internal Part NumberEIS-SD3114-100-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD3114
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating570mA
Current - Saturation780mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)458 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3114-100-R
Related LinksSD3114, SD3114-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3114-100-R Details Description
Related parts for SD3114-100-R
EVAL MOD FOR SN65MLVD20X datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS .156 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 7.5A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.25A 270 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN Y-ADAPTER 4P-4P/4P M-F/F datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf