International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRFL1006PBF
IRFL1006PBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFL1006PBF
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 1.6A SOT223
Datasheet Download
IRFL1006PBF.pdf
Availability of IRFL1006PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRFL1006PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFL1006PBF
Internal Part NumberEIS-IRFL1006PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C1.6A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs220 mOhm @ 1.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs8nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds160pF @ 25V
Power - Max1W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFL1006PBF
IRFL1006PBF Details Description
Related parts for IRFL1006PBF
FORCE GAUGE 50-250 GRAMS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DGTL ISOLATOR 1CH I2C 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 28VOUT 10W datasheet.pdf
24+24 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf