Vishay Semiconductor/Diodes Division SD453R16S20PC
SD453R16S20PC picture photo
Mfg. Part Number
SD453R16S20PC
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 400A B8
Datasheet Download
SD453R16S20PC.pdf
Availability of SD453R16S20PC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SD453R16S20PC Order Process
Ship out your order
Specifications of SD453R16S20PC
Internal Part NumberEIS-SD453R16S20PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)400A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.2V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseB-8
Supplier Device PackageB-8
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD453R16S20PC
Related LinksSD453R, SD453R16S20PC Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SD453R16S20PC Details Description
Related parts for SD453R16S20PC
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
XFRMF 100UH 7A 0.10A POE/PD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
IC LIN PHYSICAL INTERFACE 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE D 4POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.9V 0.6A SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS FLANGE SKT datasheet.pdf