Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD53-1R1-R
SD53-1R1-R picture photo
Mfg. Part Number
SD53-1R1-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.1UH 3.25A 20 MOHM
Datasheet Download
SD53-1R1-R.pdf
Availability of SD53-1R1-R
QUANTITY
SD53-1R1-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD53-1R1-R
Internal Part NumberEIS-SD53-1R1-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.1µH
Tolerance±20%
Current Rating3.25A
Current - Saturation4.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)