Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD53-330-R
SD53-330-R picture photo
Mfg. Part Number
SD53-330-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 750MA 257 MOHM
Datasheet Download
SD53-330-R.pdf
Availability of SD53-330-R
QUANTITY
SD53-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD53-330-R
Internal Part NumberEIS-SD53-330-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating750mA
Current - Saturation760mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)257 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD53-330-R
Related LinksSD53-, SD53-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD53-330-R Details Description
Related parts for SD53-330-R
MOSFET N-CH 200V 10A TO-220FN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A POLARPAK datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 240 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 1"X3" 5/PACK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 22K OHM .4W .1% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 98.304MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf