Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD6020-5R4-R
SD6020-5R4-R picture photo
Mfg. Part Number
SD6020-5R4-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.4UH 1.8A 76 MOHM SMD
Datasheet Download
SD6020-5R4-R.pdf
Availability of SD6020-5R4-R
QUANTITY
SD6020-5R4-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD6020-5R4-R
Internal Part NumberEIS-SD6020-5R4-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD6020
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.4µH
Tolerance±30%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)76 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD6020-5R4-R
Related LinksSD6020, SD6020-5R4-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD6020-5R4-R Details Description
Related parts for SD6020-5R4-R
IC OPAMP GP 550KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 12POS datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
RES 590 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf