Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD8328-101-R
SD8328-101-R picture photo
Mfg. Part Number
SD8328-101-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 800MA 430 MOHM
Datasheet Download
SD8328-101-R.pdf
Availability of SD8328-101-R
QUANTITY
SD8328-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD8328-101-R
Internal Part NumberEIS-SD8328-101-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,280
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD8328
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±30%
Current Rating800mA
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)430 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.374" L x 0.326" W (9.50mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD8328-101-R
Related LinksSD8328, SD8328-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD8328-101-R Details Description
Related parts for SD8328-101-R
IC MEDIA ACCESS CTRLR 144-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210POS .050 SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf