Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD8350-101-R
SD8350-101-R picture photo
Mfg. Part Number
SD8350-101-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 800MA 360 MOHM
Datasheet Download
SD8350-101-R.pdf
Availability of SD8350-101-R
QUANTITY
SD8350-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD8350-101-R
Internal Part NumberEIS-SD8350-101-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD8350
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±30%
Current Rating800mA
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)360 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.374" L x 0.326" W (9.50mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD8350-101-R
Related LinksSD8350, SD8350-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD8350-101-R Details Description
Related parts for SD8350-101-R
IC REG LDO 5V/ADJ 40MA 8SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 13.8VOUT 100W datasheet.pdf
LABEL COMPONENT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 60.07MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 5% 1000VDC RADIAL datasheet.pdf