Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD8350-150-R
SD8350-150-R picture photo
Mfg. Part Number
SD8350-150-R
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.3A 53 MOHM SMD
Datasheet Download
SD8350-150-R.pdf
Availability of SD8350-150-R
QUANTITY
SD8350-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD8350-150-R
Internal Part NumberEIS-SD8350-150-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±30%
Current Rating2.3A
Current - Saturation2.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)53 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.374" L x 0.326" W (9.50mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD8350-150-R
Related LinksSD8350, SD8350-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD8350-150-R Details Description
Related parts for SD8350-150-R
POCKET SIZED BUTANE MICROTORCH datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 6POS 2MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC 1.5KE datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SWITCH SPST CMOS SOT23-5 datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC444LP4E datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
LJT 14C 14#12 SKT RECP datasheet.pdf
100UF 150V 15.875X44.45 85C AXI datasheet.pdf