Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD8350-330-R
SD8350-330-R picture photo
Mfg. Part Number
SD8350-330-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 1.4A 125 MOHM SMD
Datasheet Download
SD8350-330-R.pdf
Availability of SD8350-330-R
QUANTITY
SD8350-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD8350-330-R
Internal Part NumberEIS-SD8350-330-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD8350
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±30%
Current Rating1.4A
Current - Saturation2.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)125 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.374" L x 0.326" W (9.50mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD8350-330-R
Related LinksSD8350, SD8350-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD8350-330-R Details Description
Related parts for SD8350-330-R
IC BUFFER BUS 2WR ADDRESS 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 1.29"W/SKIRT datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.8X4MM 10.24" datasheet.pdf