Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD8350-3R9-R
SD8350-3R9-R picture photo
Mfg. Part Number
SD8350-3R9-R
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 4.5A 19 MOHM SMD
Datasheet Download
SD8350-3R9-R.pdf
Availability of SD8350-3R9-R
QUANTITY
SD8350-3R9-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD8350-3R9-R
Internal Part NumberEIS-SD8350-3R9-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±30%
Current Rating4.5A
Current - Saturation6.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.374" L x 0.326" W (9.50mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD8350-3R9-R
Related LinksSD8350, SD8350-3R9-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD8350-3R9-R Details Description
Related parts for SD8350-3R9-R
RES 1K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 2CHAN HI SIDE 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 2POS DL PCB R/A datasheet.pdf
22MM PUSHBUTTON datasheet.pdf
TERMINAL SCREW EXTEND PC MNT WHT datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 160MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
LP 7.62/135/5 OG datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf