Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD8350-4R7-R
SD8350-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
SD8350-4R7-R
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 4.1A 22 MOHM SMD
Datasheet Download
SD8350-4R7-R.pdf
Availability of SD8350-4R7-R
QUANTITY
SD8350-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD8350-4R7-R
Internal Part NumberEIS-SD8350-4R7-R
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating4.1A
Current - Saturation5.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.374" L x 0.326" W (9.50mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD8350-4R7-R
Related LinksSD8350, SD8350-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD8350-4R7-R Details Description
Related parts for SD8350-4R7-R
CAP CER 220PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 22A 156W TO220AB datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 25POS .229M datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 850MA 320 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENSOR PROXIMITY NPN 15M 12-24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf