C&K Components SDA12H1BD
SDA12H1BD picture photo
Mfg. Part Number
SDA12H1BD
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH DIP TOP SLIDE 12POS 24V
Datasheet Download
SDA12H1BD.pdf
Availability of SDA12H1BD
QUANTITY
SDA12H1BD Order Process
Ship out your order
Specifications of SDA12H1BD
Internal Part NumberEIS-SDA12H1BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
Standard Package14
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesSDA
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions12
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelRaised
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Height Above Board0.228" (5.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
Features-
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length1.279" (32.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life1,000 Cycles
Electrical Life1,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDA12H1BD
Related LinksSDA1, SDA12H1BD Datasheet, C&K Components Distributor
SDA12H1BD Details Description
Related parts for SDA12H1BD
DIODE ARRAY GP 70V 215MA SSD3 datasheet.pdf