AVX Corporation SR152A7R5CAATR1
SR152A7R5CAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A7R5CAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A7R5CAATR1.pdf
Availability of SR152A7R5CAATR1
QUANTITY
SR152A7R5CAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A7R5CAATR1
Internal Part NumberEIS-SR152A7R5CAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A7R5CAATR1
Related LinksSR152A7, SR152A7R5CAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A7R5CAATR1 Details Description
Related parts for SR152A7R5CAATR1
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV ADJ 24TSSOP datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2KHZ SLOW DBL PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
BVZF 7.62/11/180 SN BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf