Hirose Electric Co Ltd SDBG-25PF(55)
SDBG-25PF(55) picture photo
Mfg. Part Number
SDBG-25PF(55)
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
SDBG-25PF(55).pdf
Availability of SDBG-25PF(55)
QUANTITY
SDBG-25PF(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of SDBG-25PF(55)
Internal Part NumberEIS-SDBG-25PF(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Voltage Rating350V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDBG-25PF(55)
Related LinksSDBG-2, SDBG-25PF(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
SDBG-25PF(55) Details Description
Related parts for SDBG-25PF(55)
IC DAC 8BIT LC2MOS QUAD 20-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC INVERTER DL 4,2-INPUT 16TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
DSUB 9 F datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf