Bourns Inc. SDE0403A-120M
SDE0403A-120M picture photo
Mfg. Part Number
SDE0403A-120M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 1A 197 MOHM SMD
Datasheet Download
SDE0403A-120M.pdf
Availability of SDE0403A-120M
QUANTITY
SDE0403A-120M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE0403A-120M
Internal Part NumberEIS-SDE0403A-120M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SDE0403A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation1.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)197 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant32MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE0403A-120M
Related LinksSDE040, SDE0403A-120M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE0403A-120M Details Description
Related parts for SDE0403A-120M
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING SPADE 12-10AWG #8 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf