Bourns Inc. SDE0805A-220M
SDE0805A-220M picture photo
Mfg. Part Number
SDE0805A-220M
Brief Description
FIXED IND 22UH 2.35A 110 MOHM
Datasheet Download
SDE0805A-220M.pdf
Availability of SDE0805A-220M
QUANTITY
SDE0805A-220M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE0805A-220M
Internal Part NumberEIS-SDE0805A-220M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SDE0805A
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating2.35A
Current - Saturation1.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant16.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE0805A-220M
Related LinksSDE080, SDE0805A-220M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE0805A-220M Details Description
Related parts for SDE0805A-220M
CONN THRU-PNL W/LATCH 5POS FL BK datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLUE 4.33"L X 3.16"W datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
TRANS RF 1.5W 6V PWR FET PLD-1.5 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STR DUAL .100" datasheet.pdf