Bourns Inc. SDE0805A-270M
SDE0805A-270M picture photo
Mfg. Part Number
SDE0805A-270M
Brief Description
FIXED IND 27UH 2.2A 120 MOHM SMD
Datasheet Download
SDE0805A-270M.pdf
Availability of SDE0805A-270M
QUANTITY
SDE0805A-270M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE0805A-270M
Internal Part NumberEIS-SDE0805A-270M
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation1.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant14.3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE0805A-270M
Related LinksSDE080, SDE0805A-270M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE0805A-270M Details Description
Related parts for SDE0805A-270M
MODULE PIP .8-2.5V 15A T/H 10DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 56POS STR datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 417 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 453 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
42 MODII HORZ 2PC 3R CE 100CL, R datasheet.pdf
WIRE STOP & STRIPPER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 10% 50V SMD datasheet.pdf