Bourns Inc. SDE0805A-2R5M
SDE0805A-2R5M picture photo
Mfg. Part Number
SDE0805A-2R5M
Brief Description
FIXED IND 2.5UH 5A 27 MOHM SMD
Datasheet Download
SDE0805A-2R5M.pdf
Availability of SDE0805A-2R5M
QUANTITY
SDE0805A-2R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE0805A-2R5M
Internal Part NumberEIS-SDE0805A-2R5M
Material - CoreFerrite
Inductance2.5µH
Tolerance±20%
Current Rating5A
Current - Saturation5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)27 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant71.2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE0805A-2R5M
Related LinksSDE080, SDE0805A-2R5M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE0805A-2R5M Details Description
Related parts for SDE0805A-2R5M
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC CTRLR DUAL HOT SWAP 32-QFN datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 450KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf